Nadýmání
Nadýmání neboli plynatost se projevuje pocitem plnosti, bolestivými až kolikovými bolestmi břicha a nepříjemným odchodem plynů. Tlak na bránici může vyvolat i bušení srdce. Nejčastější příčinou bývá požití nadýmavých plodin nebo nevhodné kombinace potravin. K nadýmání také často dochází po užívání antibiotik. Ta totiž zahubí bakterie napomáhající trávení a dochází tak snadno k zahnívání potravy ve střevech. Již během léčby antibiotiky je proto vhodné jíst jogurty či užívat laktobacilové tablety. Někdy může být příčinou nadýmání i závažnější onemocnění. V případě, že tyto problémy mají dlouhodobý úporný charakter, doporučujeme vždy vyhledat lékaře.
Prvořadým opatřením je však úprava jídelníčku. Vyhýbáme se nadýmavým zeleninám, jako je cibule, zelí, fazole, čočka, omezujeme cukry a při plynatosti provázené průjmem vynecháme mléko. Dále dbáme na pravidelný pohyb. Jako první pomoc si můžeme zkusit Dětský olej při nadýmání, kterým provádíme jemnou masáž břicha ve směru hodinových ručiček, podle potřeby i několikrát denně. Tento preparát je určeny dětem i dospělým.
Kromě éterického oleje Fenyklu jsou proti nadýmání vhodné také éterické oleje Máta peprná, Majoránka a Anýz (na anýz se však při dlouhodobém používání může vytvořit závislost). Tyto éterické oleje je nutné rozředit v neutrálním základu, kterým může být například Masážní olej Neutral. Pro dospělého člověka používáme na 50 ml základního oleje 20–25 kapek éterického oleje nebo směsi éterických olejů.